SK - CZ
RECORDATI SK s.r.o.

O nás História Recordati Group1926   Spoločnosť založil v Correggiu (Emilia, Taliansko) Giovanni Recordati ako „Laboratorio Farmacologico Reggiano“.

1927   Spoločnosť uvádza na trh antispazmodikum zažívacieho traktu Antispasminacolica®.

1930   Spoločnosť uvádza na trh cholagogum a preháňadlo Solvobil®.

1935   Spoločnosť uvádza na trh kardiotonikum, diuretikum a antihypertenzívum Tefamin®, po ktorom nasledovali ďalšie z neho odvodené prípravky.

1938   Spoločnosť uvádza na trh prípravok na stimuláciu vegetatívneho nervového systému Simpamina®.

1953   Recordati sťahuje spoločnosť do jej súčasného sídla v Miláne, najvýznamnejšieho hospodárskeho centra Talianska.

1956   Spoločnosť uvádza na trh vazodilatátor vencovitých tepien Recordil® (efloxát).

1961   Podpísaná exkluzívna licenčná zmluva, neskôr obnovená do roku 2005, so spoločnosťou Syntex Corporation (dnes súčasť spoločnosti Roche), ktorá v tej dobe viedla špičkový výskum v oblasti skúmania a syntézy steroidných hormónov.

1962   Zaregistrovalo sa a do predaja sa uviedlo respiračné analeptikum Remeflin® (dimeflin).

1973   Spoločnosť uvádza na trh Flavoxate (Genurin®/Urispas® a ďalšie značky), antispazmodikum močových ciest, ktoré sa používa aj dnes. Išlo o prvé liečivo syntetizované v Taliansku, ktoré schválil americký úrad FDA.

1977   Orálne antiseptikum Antoral® (tibezonium-jodid) bolo uvedené na trh v Taliansku a skvele sa predávalo aj v mnohých iných krajinách.

1984   Spoločnosť sa kótovala na taliansku burzu cenných papierov (Borsa Italiana, dnes súčasť London Stock Exchange Group).

1986   Spoločnosť uvádza na trh dermatologický a gynekologický antimykotický prípravok Lomexin® (fenticonazol), ktorý sa dodnes v mnohých krajinách hojne používa v klinickej praxi.
Recordati Group


1995   Spoločnosť Recordati predstavuje svoju rastovú a rozvojovú stratégiu a začína proces internacionalizácie. V Španielsku bola založená dcérska spoločnosť, ktorá dnes nesie názov Casen Recordati.


1997   Spoločnosť prvýkrát uvádza na trh nový prípravok na kompenzáciu vysokého tlaku Zanidip® (lerkanidipin). Recordati tento prípravok objavila aj vyvinula.

1999   Akvizícia francúzskej farmaceutickej spoločnosti Doms Adrian, ktorá skupine zaisťuje priame pôsobenie na druhom najväčšom farmaceutickom trhu v Európe.

2000   Expanzia vo Francúzsku pokračuje akvizíciou farmaceutickej skupiny Bouchara.

2001   Obe francúzske spoločnosti fúzujú a vzniknutá dcérska spoločnosť začína podnikať pod názvom Bouchara Recordati. Konverzia všetkých akcií na kmeňové akcie a ich následné rozdelenie v pomere 2:1.

2002   Britská agentúra na kontrolu liečiv udeľuje licenciu (schválenie predaja) prípravku Zanidip® (lerkanidipin) v 20 mg tabletkách.

2003   Lerkanidipin 20 mg je uvedený na trh mnohých krajín vrátane Nemecka, Francúzska a Austrálie.

2004   Posilňovanie farmaceutických predajných príležitostí na základe uvedenia nových liekov na trh.

2005   Recordati vstupuje na najväčší európsky a tretí svetovo najväčší farmaceutický trh akvizíciou spoločnosti Merckle Recordati v Nemecku, v súčasnosti pôsobiacej ako Recordati Pharma. Založenie Recordati Pharmaceuticals v Spojenom kráľovstve a Recordati Hellas Pharmaceuticals v Grécku. Spoločnosť Recordati začína činnosť v novom závode na účinné farmaceutické látky v Írsku. Rozdelenie akcií 4:1.

2006   Akvizícia portugalskej spoločnosti Grupo Jaba, dnes pôsobiacej ako Jaba Recordati. Prípravok Zanipress® kombinujúci lerkanidipin a enalapril schválený na predaj nemeckou liekovou agentúrou BfArM.

2007   Prípravok Zanipress® prvýkrát uvedený na trh. Akvizícia európskej farmaceutickej skupiny Orphan Europe, ktorá sa venuje vývoju, registrácii, marketingu a distribúcii unikátnych liekov na liečbu vzácnych a výnimočných chorôb.

2008   Akvizícia francúzskych spoločností FIC a FIC Médical, ktoré sa venujú registrácii a propagácii farmaceutických prípravkov v Rusku a ďalších krajinách Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Akvizícia spoločnosti YeniIlaç (dnes Recordati Ilaç), zavedenej tureckej farmaceutickej spoločnosti.

2009   Akvizícia farmaceutickej spoločnosti Herbacos-Bofarma pôsobiacej na českom a slovenskom trhu.

2010   Európska registrácia silodosinu (Urorec®, Silodyx®), alfa blokátora podávaného na liečbu príznakov a symptómov benígnej hyperplázie prostaty (BPH). Schválenie prípravku Carbaglu® (kyselina karglumová), ktorý sa používa na liečbu nedostatku NAGS, americkým Úradom na kontrolu potravín a liečiv (FDA). Akvizícia spoločnosti ArtMed International, ktorá sa venuje propagácii farmaceutických prípravkov v Rumunsku. Kladný výsledok decentralizovaného postupu žiadosti o registráciu pitavastatinu (Livazo®, Alipza®) v Európe.
Recordati Group


2011   Európsky súhlas s rozšírenou aplikáciou prípravku Carbaglu® (kyselina karglumová) na liečbu hyperamonémie spôsobenej niektorou z troch hlavných organických acidémií. Akvizícia spoločnosti Dr. F. FrikIlaç A.S. v Turecku. Akvizícia prípravku Procto-Glyvenol® indikovaného na liečbu hemoroidov. Založenie Recordati Polska v Poľsku. Uvedenie prípravku Livazo® (pitavastatin) na trhy v Španielsku a v Portugalsku.

2012   Získanie povolenia pre uvedenie na trh, ochranných známok a ďalších licencií pre šesť voľne predajných liečiv v Nemecku, práv na päť renomovaných produktových radov v Rusku a ďalších krajinách SNŠ a na jedinečný rad prípravkov ústnej hygieny s ochrannou známkou Dentosan® v Taliansku. Spoločnosť Recordati posilňuje svoju činnosť v Poľsku akvizíciou spoločnosti Farma-Projekt. So spoločnosťou Erytech Pharma sa podpísala dohoda o komercializácii a distribúcii prípravku Graspa® určeného na liečbu akútnej lymfoblastickej leukémie (ALL) a akútnej myeloidnej leukémie (AML) v Európe. Recordati získava všetky práva na portfólio prípravkov indikovaných na liečbu vzácnych a iných chorôb v Spojených štátoch amerických, ktoré tu v súčasnosti distribuuje Recordati Rare Diseases.

2013   Akvizícia tuniskej farmaceutickej spoločnosti Opalia Pharma S.A. so sídlom v Ariane (Tunis) a moderného výrobného závodu s certifikátom cGMP znamená vznik strategickej platformy pre priame pôsobenie v regióne severnej Afriky. Akvizícia Laboratorios Casen Fleet S.L.U., španielskej farmaceutickej spoločnosti so sídlom v Madride, a výrobného závodu v Utebe, Zaragoze.

Recordati Group
2014   Americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA) udelil prípravku Carbaglu® (kyselina karglumová) užívaného pri liečbe organických acidémií (OA) označenie lieku pre výnimočné ochorenia. Licenčná zmluva so spoločnosťou Apricus Biosciences Inc. na marketing a predaj prípravku Vitaros® (alprostadil) pre lokálnu aplikáciu na liečbu erektilnej dysfunkcie a so spoločnosťou Plethora Solutions na komercializáciu prípravku Fortacin™, lokálneho preparátu v spreji kombinujúceho lidokain a prilokain na liečbu predčasnej ejakulácie.


2015   Založenie dcérskych spoločností v Brazílii, Mexiku a Kolumbii za účelom komercializácie preparátov využívaných na liečbu vzácnych chorôb. Kanadské ministerstvo zdravotníctva schvaľuje predaj prípravku Carbaglu® (kyselina karglumová) na liečbu akútnej a chronickej hyperamonémie následkom nedostatku NAGS.

2016   Akvizícia talianskej farmaceutickej spoločnosti Italchimici S.p.A. a švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Pro Farma AG pôsobiacej aj na území Rakúska. Zmluva so zdravotníckou organizáciou AP-HP (Assistance Publique – Hopitaux de Paris) na vývoj a komercializáciu preparátu na liečbu akútnych dekompenzácií u pacientov postihnutých závažnou metabolickou poruchou zvanou choroba javorového sirupu (MSUD). Podpis licenčnej zmluvy s farmaceutickou spoločnosťou Gedeon Richter na komercializáciu nového atypického antipsychotika kariprazin.

2017   Schválenie preparátu Cystadrops®, prvých očných kvapiek obsahujúcich cysteamín hydrochlorid schválených v Európskej únii na liečbu kryštalických usadenín cystínu v rohovke. Zmluva s nemocnicou Meyer vo Florencii (Taliansko) na vývoj preparátu na liečbu retinopatie u predčasne narodených a nedonosených detí. Získanie európskych práv na preparáty Seloken®/Seloken® ZOK (metoprolol sukcinát) a Logimax® (metoprolol sukcinát a felodipin) od spoločnosti Astra Zeneca. Zmluva so spoločnosťou MimeTech na vývoj a komercializáciu peptidomimetika ľudského nervového rastového faktora na liečbu neurotrofickej keratitídy. Získanie troch značiek spoločnosti Bayer Consumer Health vo Francúzsku: Transipeg®, TransipegLib® a Colopeg®.

2018   Získanie práv pre rôzne regióny vrátane Európy na preparát Cystagon® (cysteamin bitartrát) ) od spoločnosti Mylan, ktorý je indikovaný na liečbu preukázanej nefropatickej cystinózy u detí a dospelých. Akvizícia talianskej spoločnosti Natural Point S.r.l. pôsobiacej na trhu potravinových doplnkov, ktorej hlavným produktom je Magnesio Supremo®. Podpísanie licenčnej zmluvy so spoločnosťou Helsinn o výhradných právach na originálny gélový preparát Ledaga® (chlormethin-hydrochlorid), ktorý je indikovaný na lokálnu liečbu kožného T-bunkového lymfómu typu mycosisfungoides, a to pre celý svet s výnimkou Spojených štátov, Číny, Hongkongu a Izraela. Európa preparátu udelila právo na označenie liek na vzácne ochorenia a schválila ho Európska komisia. Akvizícia francúzskej spoločnosti Tonipharm S.A.S. pôsobiacej primárne na trhu voľne predajných liečivých a zdravotných prípravkov. K hlavným výrobkom tejto spoločnosti patria voľne predajné a na francúzskom trhu veľmi obľúbené prípravky na báze Ginkgo biloby Ginkor®, a produktový rad pre ústnu hygienu Alodont®. Uvedenie nového atypického antipsychotika Reagila® (kariprazin) na liečbu schizofrénie na trhy v Európe.

2019   Licenčná zmluva so spoločnosťou Aegerion Pharmaceuticals Inc. o výhradných právach na komercializáciu preparátu Juxtapid®, aktuálne schváleného na liečbu homozygotnej familiárnej hypercholesterolémie (HoFH) v Japonsku. Spoločnosť Recordati Rare Diseases, svetový líder v oblasti vzácnych chorôb a liečiv na výnimočné choroby, úspešne splnila svoju stratégiu rozšírenej priamej pôsobnosti na všetkých kľúčových trhoch naprieč kontinentmi. Niekoľko spoločností predtým pôsobiacich pod názvom Orphan Europe sa premenovalo na Recordati Rare Diseases a svoju činnosť vedú pod globálnou značkou organizácie Recordati venujúcej sa liečbe vzácnych ochorení. Získanie celosvetových práv na preparát Signifor® a Signifor® LAR® na liečbu Cushingovej choroby a akromegálie od spoločnosti Novartis. Uvedená zmluva zahŕňa aj získanie celosvetových práv na inovatívny preparát na liečbu endogénneho Cushingovho syndrómu Isturisa® (osilodrostat).

2020   Európska komisia a Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválili uvedenie farmaceutického prípravku na vzácne choroby Isturisa® (osilodrostat) na trh. Zároveň sa ministerstvu zdravotníctva, práce a sociálnych vecí predložila žiadosť o registráciu (JNDA, Japanese New Drug Application) tohto preparátu v Japonsku. Prevod registrácií v USA zo spoločnosti Novartis na Recordati Rare Diseases Inc. pre preparáty Signifor® a Signifor® LAR a začiatok ich priameho predaja na tomto trhu. So začatím predaja preparátu Isturisa® v Spojených štátoch, Francúzsku a Nemecku sa začína komercializácia tohto prípravku. FDA udeľuje licenciu na predaj nového viskózneho roztoku očných kvapiek na liečbu pacientov trpiacich cystinózou Cystadrops® 0,37 % (očný roztok na báze cysteamínu). Podpis exkluzívnej licenčnej zmluvy so spoločnosťou ARS Pharmaceuticals o komercializácii nosného spreja na báze epinefrínu ARS-1 v 93 krajinách vrátane krajín Európskej únie. Zároveň v Európskej agentúre (EMA) prebieha registrácia liečivých prípravkov na pohotovostnú liečbu závažných alergických reakcií, ktoré by mohli viesť k anafylaktickému šoku. Predstavenstvo a mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov schvaľuje spätnú fúziu začlenením spoločností Rossini Investimenti S.p.A. a FIMEI S.p.A. do spoločnosti Recordati S.p.A.

2021   Uzatvorila sa licenčná a dodávateľská zmluva so spoločnosťou Tolmar International Ltd za účelom uvedenia prípravku Eligard® (leuprorelin acetát) na trhy v Európe, Turecku, Rusku a ďalších krajín. Eligard® je liečivý prípravok na liečbu pokročilého hormonálne závislého karcinómu prostaty. Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) schválil novú indikáciu pre tabletky Carbaglu® (kyselina karglumová) 200 mg. Uzatvorila sa dohoda so spoločnosťou Almirall S.A. o získanie marketingových práv na španielskom trhu na prípravok Flatoril®(kombinácia clebopridu a simethiconu), indikovaného na liečbu funkčných gastrointestinálnych porúch. Japonské ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnych vecí (MHLW) schválilo prípravok Isturisa® (osilodrostat) na liečbu pacientov s endogénnym Cushingovým syndrómom, u ktorých nebolo možné hypofýzu operovať ani liečiť. Podpísala sa zmluva o akvizícii EUSA Pharma (UK) Ltd, globálne špecializovanej farmaceutickej spoločnosti zameranej na vzácne a špecializované onkologické ochorenia.